This CLS 350 CDI 7G-Tronic (224 hp) engine was fitted in the C219 [Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 2008 to 2010. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 750 to 1 360km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 246km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 2987cm3 |
|---|---|
| Engine power | 224bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 540Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 2 400 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.21m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4917mm |
| Width | 1873mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2854mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1603mm |
| Kerb weight | 1815kg |
| Gross weight | 2280kg |
| Displacement | 465kg |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Max. boot capacity | 505litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.