This 420 AT (279 hp) engine was fitted in the W124 [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1993 to 1997. In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 600 to 960km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Displacement | 4196cm3 |
|---|---|
| Engine power | 279bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 87.9mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1431mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1501mm |
| Rear track | 1491mm |
| Kerb weight | 1620kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Displacement | 520kg |
| Min. boot capacity | 521litre |
| Max. boot capacity | 521litre |
| Front/rear axle load | 1025/1115kg |
| Permitted road-train weight | 4040kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 13.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.