This E300 TD AT (147 hp) engine was fitted in the W124 [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1993 to 1997. In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 750 to 1 130km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 202km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| Displacement | 2996cm3 |
|---|---|
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 273Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1431mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1501mm |
| Rear track | 1491mm |
| Kerb weight | 1490kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 521litre |
| Max. boot capacity | 521litre |
| Front/rear axle load | 1005/1025kg |
| Permitted road-train weight | 3930kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.