This 260 MT (170 hp) engine was fitted in the W124 Sedan (4-door), which was produced by Mercedes-Benz from 1985 to 1993. In addition to this engine, 45 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 560 to 1 010km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.7second |
| Displacement | 2599cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82.9mm |
| Stroke | 80.25mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1446mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1497mm |
| Rear track | 1488mm |
| Kerb weight | 1330kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Displacement | 520kg |
| Min. boot capacity | 521litre |
| Max. boot capacity | 521litre |
| Front/rear axle load | 880/970kg |
| Permitted road-train weight | 3350kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.