This E200 D 5MT (72 hp) engine was fitted in the W124 Sedan (4-door), which was produced by Mercedes-Benz from 1985 to 1993. In addition to this engine, 45 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 830 to 1 400km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.5second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 72bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1497mm |
| Rear track | 1488mm |
| Kerb weight | 1290kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 520kg |
| Min. boot capacity | 521litre |
| Max. boot capacity | 521litre |
| Front/rear axle load | 845/955kg |
| Permitted road-train weight | 3310kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.