This 2.0 TDI MT (90 hp) engine was fitted in the 8 generation Estate, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 202Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | from 4 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.7mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4680mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1400litre |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Kerb weight | 1350kg |
| Gross weight | 1925kg |
| Displacement | 575kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Cruising range | from 680 to 1 190km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.