This 2.4 GDI AT (145 hp) engine was fitted in the 8 generation Estate, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 191Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2351cm3 |
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4680mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1400litre |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Kerb weight | 1345kg |
| Gross weight | 1855kg |
| Displacement | 510kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 64litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Cruising range | from 560 to 910km |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.