This 2.5 TD MT 4WD (115 hp) engine was fitted in the 3 generation Pickup 4-doors, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2005. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1775mm |
| Length | 5125mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2960mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1795kg |
| Gross weight | 2830kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2477cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 152km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 12.5litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 600km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 5 |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.