This 2.4 D AT (154 hp) engine was fitted in the 5 generation Pickup, which was produced by Mitsubishi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1815mm |
| Length | 5205mm |
| Height | 1780mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 1930kg |
| Gross weight | 2850kg |
| Displacement | 920kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1520x1470x475mm |
| Cargo compartment volume | 1.5m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2442cm3 |
| Engine power | 154bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 173km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 840 to 1 120km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, Leaf spring semi-elliptic leaf |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.