This 2.4 D MT (154 hp) engine was fitted in the 5 generation Pickup, which was produced by Mitsubishi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1785mm |
| Length | 5205mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1915kg |
| Gross weight | 2850kg |
| Displacement | 935kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1520x1470x475mm |
| Cargo compartment volume | 1.5m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2442cm3 |
| Engine power | 154bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 169km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 860 to 1 210km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, Leaf spring semi-elliptic leaf |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Number of gears | 5 |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.