This 2.0 T 5MT (280 hp) engine was fitted in the VIII Sedan, which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2005. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 383Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4455mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1400kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 12.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.