This 2.0 T MT (330 hp) engine was fitted in the VIII Sedan, which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2005. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 415Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 330bhp |
| RPM at max power | to 6 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4490mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Kerb weight | 1400kg |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 253km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 17.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 320 to 510km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| City | 20.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13 litres / 100km |
| Average | 15.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.