This 1.2 MT (55 hp) engine was fitted in the EX Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1979 to 1983. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4225mm |
| Width | 1620mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Front track | 1335mm |
| Rear track | 1325mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 930kg |
| Gross weight | 1340kg |
| Displacement | 410kg |
| Permitted road-train weight | 2240kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1244cm3 |
| Engine power | 55bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 90Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 69.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 540 to 850km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 140km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.8second |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.