This 1.4 AT (68 hp) engine was fitted in the EX Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1979 to 1983. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4225mm |
| Width | 1620mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Front track | 1335mm |
| Rear track | 1325mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 960kg |
| Gross weight | 1440kg |
| Displacement | 480kg |
| Permitted road-train weight | 2340kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1410cm3 |
| Engine power | 68bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 105Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 74mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 3 |
| Turning circle | 9.6m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 410 to 740km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 140km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.4second |
| City | 14.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.