This 1.8 AT (165 hp) engine was fitted in the IX Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2000 to 2005. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 50litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel | 95 RON |
| Kerb weight | 1200kg |
|---|---|
| Ground clearance | 150mm |
| Rear track | 1470mm |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Front track | 1470mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Height | 1430mm |
| Length | 4470mm |
| Width | 1695mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Sedan |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.8m |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Engine power | 165bhp |
| Displacement | 1834cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 89mm |
| Average | 9.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.