This 2.0 AT (121 hp) engine was fitted in the IX Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2000 to 2005. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 470 to 600km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 121bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 176Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81.5mm |
| Stroke | 95.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4585mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1225kg |
| Displacement | 465kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.