This 1.8 CVT (143 hp) engine was fitted in the X Sportback hatchback 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2017. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 530 to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Displacement | 1798cm3 |
|---|---|
| Engine power | 143bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4585mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1360kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 288litre |
| Max. boot capacity | 1349litre |
| Permitted road-train weight | 3200kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.