This 1.8 DI-D MT (150 hp) engine was fitted in the X Sportback hatchback 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2017. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4585mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1440kg |
| Gross weight | 1970kg |
| Displacement | 530kg |
| Min. boot capacity | 288litre |
| Max. boot capacity | 1349litre |
| Permitted road-train weight | 3370kg |
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 840 to 1 200km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 204km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| Displacement | 1798cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.