This 2.3 DI-D DPF MT 4WD (177 hp) engine was fitted in the XL [Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2010 to 2012. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 770 to 1 090km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Displacement | 2268cm3 |
|---|---|
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4665mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 176mm |
| Kerb weight | 1795kg |
| Gross weight | 2170kg |
| Displacement | 375kg |
| Min. boot capacity | 1691litre |
| Max. boot capacity | 1691litre |
| Permitted road-train weight | 2000kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.3 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.