This 3.0 AT 4WD (223 hp) engine was fitted in the XL [Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2010 to 2012. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1800mm |
| Length | 4665mm |
| Height | 1680mm |
| Front track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 1691litre |
| Max. boot capacity | 1691litre |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1624kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Wheelbase | 2670mm |
| Displacement | 516kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2998cm3 |
| Engine power | 223bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Maximum torque | 284Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Emission standard | EURO V |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 400 to 750km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.6m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.