This 2.5 TD MT (133 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2005. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 74litre |
| Cruising range | from 540 to 840km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 151km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18second |
| Displacement | 2477cm3 |
|---|---|
| Engine power | 133bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 2300RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4610mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1830kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1720litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.