This 3.0 AT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2005. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 255Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2972cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4620mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 1720litre |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Kerb weight | 1920kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 16.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 74litre |
| Cruising range | from 450 to 750km |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 4 |
| City | 19.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.