This 3.0 AT AWD (222 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Mitsubishi from 2008 to 2013. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4695mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1950kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Displacement | 650kg |
| Min. boot capacity | 714litre |
| Max. boot capacity | 1813litre |
| Permitted road-train weight | 5100kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2998cm3 |
| Engine power | 222bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 281Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 179km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| Emission standard | EURO IV |
| City fuel consumption per 100 km | 16.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 420 to 710km |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 19.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.9 litres / 100km |
| Average | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.