This 3.2 DI-D MT AWD (160 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Mitsubishi from 2008 to 2013. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4695mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 2060kg |
| Gross weight | 2710kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 3200cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 670 to 1 090km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
| Rear suspension | Dependent |
| City | 12.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.