This 3.2 DI-D MT (190 hp) engine was fitted in the 4 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 2006 to 2011. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1875mm |
| Length | 4385mm |
| Height | 1850mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Front track | 1560mm |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Max. boot capacity | 1120litre |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 225mm |
| Kerb weight | 2105kg |
| Gross weight | 2530kg |
| Front/rear axle load | 1250/1600kg |
| Permitted road-train weight | 5160kg |
| Cargo area (L × W × H) | 840x1395x1105mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 3200cm3 |
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 441Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 98.5mm |
| Stroke | 105mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 69litre |
| Cruising range | from 630 to 930km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 12.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.