This 3.8 AT (247 hp) engine was fitted in the 4 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 2006 to 2011. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4385mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Max. boot capacity | 1120litre |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Kerb weight | 2175kg |
| Gross weight | 2665kg |
| Front/rear axle load | 1250/1600kg |
| Permitted road-train weight | 5330kg |
| Cargo area (L × W × H) | 840x1395x1105mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3828cm3 |
| Engine power | 247bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 329Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Fuel tank capacity | 69litre |
| Cruising range | from 390 to 620km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 21.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.4 litres / 100km |
| Average | 16.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.