This 2.0 MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 520km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 8 |
|---|---|
| Length | 4595mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1855mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1663kg |
| Gross weight | 2440kg |
| Displacement | 777kg |
| Min. boot capacity | 805litre |
| Max. boot capacity | 1385litre |
| Permitted road-train weight | 4315kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.