This 2.5 TD MT 4WD (99 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 610km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 137km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 20.5second |
| Displacement | 2477cm3 |
|---|---|
| Engine power | 99bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.7m |
| Seats | 8 |
|---|---|
| Length | 4595mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1965mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1927kg |
| Gross weight | 2700kg |
| Displacement | 773kg |
| Min. boot capacity | 805litre |
| Max. boot capacity | 1385litre |
| Permitted road-train weight | 4775kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.