This 1.6 AT (98 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1998 to 2002. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1695mm |
| Length | 4050mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1475mm |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1370litre |
| Gross weight | 1690kg |
| Kerb weight | 1205kg |
| Displacement | 455kg |
| Permitted road-train weight | 2890kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1584cm3 |
| Engine power | 98bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 150Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 87.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Cruising range | from 510 to 830km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.6m |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.