This 1.9 DI-D MT (102 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1998 to 2002. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 760 to 1 200km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1870cm3 |
|---|---|
| Engine power | 102bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 215Nm |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 93mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4030mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Displacement | 410kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 1370litre |
| Permitted road-train weight | 3030kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 6.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.