This 2.0 MT (130 hp) engine was fitted in the S30 Coupe, which was produced by Nissan from 1969 to 1973. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 520 to 580km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 186km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 172Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 69.7mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 24 |
|---|---|
| Length | 4116mm |
| Width | 1630mm |
| Height | 1289mm |
| Wheelbase | 2305mm |
| Front track | 1356mm |
| Rear track | 1345mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1150kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.