This 2.4 MT (150 hp) engine was fitted in the S30 Coupe, which was produced by Nissan from 1969 to 1973. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 24 |
| Width | 1630mm |
| Length | 4116mm |
| Height | 1289mm |
| Wheelbase | 2305mm |
| Kerb weight | 1150kg |
| Front track | 1356mm |
| Rear track | 1345mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2393cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 192Nm |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 73.7mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 490 to 570km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.6m |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.