This 2.0 AT (125 hp) engine was fitted in the Y33 Hardtop, which was produced by Nissan from 1995 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 167Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Valves per cylinder | 2 |
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4800mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1450mm |
| Kerb weight | 1660kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 720km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 4 |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.