This 3.0 AT (200 hp) engine was fitted in the Y33 Hardtop, which was produced by Nissan from 1995 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 260Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2960cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4800mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1660kg |
| Gross weight | 1885kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Top speed | 220km/h |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Average | 11.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.