This 3.0 AT (200 hp) engine was fitted in the Y32 Sedan, which was produced by Nissan from 1992 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 265Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2960cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4880mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1540kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Cruising range | from 700 to 1 310km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.1m |
| Number of gears | 4 |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.