This 4.1 AT (270 hp) engine was fitted in the Y32 Sedan, which was produced by Nissan from 1992 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 378Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4130cm3 |
| Engine power | 270bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4880mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1650kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Cruising range | from 610 to 1 130km |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.1m |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.