This 1.2 CVT (79 hp) engine was fitted in the K14 Hatchback, which was produced by Nissan from 2010 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3780mm |
| Width | 1665mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Front track | 1469mm |
| Rear track | 1476mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 940kg |
| Gross weight | 1215kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1198cm3 |
| Engine power | 79bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 106Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 83mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Fuel tank capacity | 41litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Cruising range | from 610 to 950km |
| Emission standard | EURO V |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| City | 8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.