This 2.0 AT (136 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Opel from 1994 to 1997. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4492mm |
| Width | 1688mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1426mm |
| Rear track | 1446mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Kerb weight | 1255kg |
| Gross weight | 1700kg |
| Displacement | 445kg |
| Permitted road-train weight | 3050kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 185Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 86mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 430 to 900km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.45m |
| City | 17.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.