This 2.0 T MT 4WD (204 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Opel from 1994 to 1997. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4492mm |
| Width | 1688mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1426mm |
| Rear track | 1446mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Kerb weight | 1380kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Displacement | 410kg |
| Permitted road-train weight | 3090kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 245km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.8second |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.45m |
| Average | 10.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.