This 1.4 MT (60 hp) engine was fitted in the B Van, which was produced by Opel from 1993 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 103Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1389cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77.6mm |
| Stroke | 73.4mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4230mm |
| Width | 1686mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1387mm |
| Rear track | 1427mm |
| Kerb weight | 970kg |
| Gross weight | 1470kg |
| Displacement | 500kg |
| Cargo compartment volume | 3.1m3 |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 550 to 780km |
| Top speed | 143km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.5second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Front brakes | Disc |
| Rear suspension | semi dependent |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.