This 1.7D MT (60 hp) engine was fitted in the B Van, which was produced by Opel from 1993 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 640 to 930km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 142km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 20second |
| Displacement | 1686cm3 |
|---|---|
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 108Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4230mm |
| Width | 1686mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1387mm |
| Rear track | 1427mm |
| Kerb weight | 1030kg |
| Gross weight | 1530kg |
| Displacement | 500kg |
| Cargo compartment volume | 3.1m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.