This 1.6 CNG MT (94 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Tour minivan 5-doors, which was produced by Opel from 2005 to 2011. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1684mm |
| Length | 4332mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2716mm |
| Front track | 1417mm |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 3050litre |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1367kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 533kg |
| Permitted road-train weight | 2650kg |
| Engine type | CNG |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 94bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 133Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Fuel | CNG |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.25m |
| Average | 10.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.