This 1.6 MT (87 hp) engine was fitted in the C Van, which was produced by Opel from 2001 to 2005. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 530 to 870km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 87bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 138Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.25m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4322mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2716mm |
| Front track | 1417mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1210kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Displacement | 520kg |
| Permitted road-train weight | 2730kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1787x1348x913mm |
| Loading height | 550mm |
| Cargo compartment volume | 3.2m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.