This 1.7 DI MT (65 hp) engine was fitted in the C Van, which was produced by Opel from 2001 to 2005. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 790 to 1 110km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 147km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.5second |
| Displacement | 1686cm3 |
|---|---|
| Engine power | 65bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 130Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.25m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4322mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2716mm |
| Front track | 1417mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1285kg |
| Gross weight | 1805kg |
| Displacement | 520kg |
| Permitted road-train weight | 2805kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1787x1348x913mm |
| Loading height | 550mm |
| Cargo compartment volume | 3.2m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.