This 1.0 MT (45 hp) engine was fitted in the A Hatchback (3-door), which was produced by Opel from 1982 to 1993. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 68Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 993cm3 |
| Engine power | 45bhp |
| RPM at max power | from 5 400RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 72mm |
| Stroke | 61mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3650mm |
| Width | 1535mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 3650mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 845litre |
| Min. boot capacity | 845litre |
| Kerb weight | 760kg |
| Gross weight | 1255kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 44litre |
| Cruising range | from 630 to 1 100km |
| Top speed | 140km/h |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.