This 1.5 D MT (50 hp) engine was fitted in the B Hatchback (3-door), which was produced by Opel from 1993 to 2000. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 90Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1488cm3 |
| Engine power | 50bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3729mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Front track | 1387mm |
| Rear track | 1388mm |
| Ground clearance | 136mm |
| Max. boot capacity | 1050litre |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Kerb weight | 865kg |
| Gross weight | 1360kg |
| Displacement | 495kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Cruising range | from 770 to 1 150km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 6.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.