This 1.2 ecoFLEX Start/Stop MT (70 hp) engine was fitted in the D [Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Opel from 2010 to 2017. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1713mm |
| Length | 3999mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2511mm |
| Front track | 1485mm |
| Min. boot capacity | 285litre |
| Rear track | 1478mm |
| Max. boot capacity | 1050litre |
| Kerb weight | 1120kg |
| Gross weight | 1575kg |
| Displacement | 455kg |
| Front/rear axle load | 825/770kg |
| Permitted road-train weight | 2425kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1229cm3 |
| Engine power | 70bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 115Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 73.4mm |
| Stroke | 72.6mm |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.55m |
| Number of gears | 5 |
| Top speed | 160km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 700 to 1 050km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| City | 7.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.