This 1.3 CDTI ecoFLEX MT (75 hp) engine was fitted in the D [Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Opel from 2010 to 2017. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 850 to 1 290km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 163km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.9second |
| Displacement | 1248cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 69.6mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.55m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3999mm |
| Width | 1713mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2511mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1478mm |
| Kerb weight | 1163kg |
| Gross weight | 1645kg |
| Displacement | 482kg |
| Min. boot capacity | 285litre |
| Max. boot capacity | 1050litre |
| Front/rear axle load | 890/800kg |
| Permitted road-train weight | 2645kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4 litres / 100km |
| Average | 4.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.