This 2.3 TD MT (100 hp) engine was fitted in the A Crossover 5-doors, which was produced by Opel from 1992 to 1998. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 215Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2260cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4480mm |
| Width | 1728mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 184mm |
| Max. boot capacity | 1570litre |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Kerb weight | 1820kg |
| Gross weight | 2550kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 147km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 710 to 990km |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 12.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.3 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.