This 2.8 TDI (113 hp) engine was fitted in the A Crossover 5-doors, which was produced by Opel from 1992 to 1998. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 147km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.8second |
| Displacement | 2771cm3 |
|---|---|
| Engine power | 113bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 242Nm |
| RPM at max torque | 2100RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 102mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4692mm |
| Width | 1764mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 184mm |
| Kerb weight | 1920kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1720litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.